Europejskie Badania Warunków Życia Ludności

Trwają Europejskie Badania Warunków Życia Ludności, w związku z tym, poznaniacy i poznanianki mogą spodziewać się wizyt ankieterów pukających do drzwi. Jak podaje Urząd Statystyczny w Poznaniu, badania trwać będą do 28 lipca tego roku. 

Zdjęcie bloków na Polance. W tle widać Jezioro Maltańskie - grafika artykułu
Trwają Europejskie Badania Warunków Życia Ludności, w związku z tym, poznaniacy i poznanianki mogą spodziewać się wizyt ankieterów pukających do drzwi

Badania odbywać się będą w formie wywiadu bezpośredniego lub telefonicznego wykonywanego przez ankietera. Osoba przeprowadzająca wywiad jest pracownikiem urzędu statystycznego. Każdy ankietujący ma legitymację służbową oraz upoważnienie do prowadzenia badań. Rozwiać wątpliwości na temat tożsamości ankietera pomoże strona internetowa Głównego Urzędu Statystycznego. Wystarczy wpisać imię, nazwisko oraz numer legitymacji. Mieszkańcy Poznania mogą wziąć udział w badaniu również poprzez samodzielne wypełnienie internetowego formularza.   

Zakres zbieranych informacji dotyczy: warunków mieszkaniowych, poziomu i źródła dochodów, sytuacji materialnej, stopnia zaspokojenia podstawowych potrzeb, stanu zdrowia, uczestnictwa w procesie edukacji i opiece formalnej nad dziećmi oraz aktywności ekonomicznej na rynku pracy. 

Do danych zebranych przez ankieterów dostęp mają jedynie pracownicy statystyki publicznej, wyłącznie w celu opracowania wyników badań. Udostępnianie wyników możliwe jest dopiero po pogrupowaniu ich według określonych kategorii, takich jak grupy społeczno-zawodowe lub jednostki terytorialne i usunięciu cech identyfikacyjnych.  

Uzyskane informacje pozwolą na ocenę warunków życia gospodarstw domowych w Polsce i porównanie ich z innymi krajami Unii Europejskiej. Badanie realizowane jest według jednakowej metodologii na terenie całej Wspólnoty. 

Wyniki znaleźć można w formie zbiorczych analiz prezentowanych w publikacjach wydawanych przez Główny Urząd Statystyczny i Eurostat - Urząd Statystyczny Unii Europejskiej w formie papierowej i elektronicznej.  

Szczegółowe informacje uzyskać można na stronie internetowej Głównego Urzędu Statystycznego lub pod numerem telefonu Infolinii Statystycznej - 22 279 99 99. Konsultanci są dostępni w dni robocze, od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-15.00, a automatyczny system informacji statystycznej działa 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. 

AG