grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Początek IX kadencji

I sesja IX kadencji Rady Miasta Poznania rozpoczęła się w Ratuszu na Starym Rynku, radni i prezydent złożyli ślubowanie. Sesja kontynuowana była później już w Urzędzie Miasta, gdzie Rada wybrała swoje prezydium, a prezydent przedstawił swoich zastępców.

Radne i radni Miasta Poznania IX kedncji po zaprzysiężeniu w Ratuszu, fot. Grzegorz Dembiński - grafika artykułu
Radne i radni Miasta Poznania IX kedncji po zaprzysiężeniu w Ratuszu, fot. Grzegorz Dembiński

Sesję rozpoczął najstarszy wiekiem radny Wojciech Kręglewski, który mandat radnego Miasta Poznania sprawuje nieprzerwanie od 1990 roku, będzie to zatem jego IX kadencja. Pogratulował on wyboru wszystkim radnym, szczególnie tym, którzy mandat zdobyli po raz pierwszy.

Przewodniczący Miejskiej Komisji Wyborczej Robert Grześ wręczył radnym zaświadczenia o wyborze, następnie radni złożyli ślubowanie. Po nich ślubowanie złożył prezydent Jacek Jaśkowiak. Prezydent dziękował za minione 5 lat, mówił o czekającej pracy w nowej kadencji, deklarował gotowość współpracy i szukania kompromisów z Radą. Jacek Jaśkowiak oraz przewodniczący MKW Robert Grześ podziękowali także wszystkim urzędników i członkom komisji wyborczych zaangażowanych w organizację wyborów. Na zaprzysiężeniu Wielkopolski Urząd Wojewódzki reprezentowała Karolina Fabiś-Szulc, w przeszłości radna miejska.

Wyboru prezydium Rady Miasta dokonano już w Sali Sesyjnej Urzędu Miasta na pl. Kolegiackim. Wybór przewodniczącego Rady i zastępców odbywa się w głosowaniu tajnym poprzez wrzucenie do urny karty do głosowania. Dla przeprowadzenia wyborów powołano komisję skrutacyjną w składzie: Sara Szynkowska vel Sęk, Małgorzata Woźniak i Adam Szabelski. Jedynym kandydatem na przewodniczącego Rady Miasta był Grzegorz Ganowicz, pełniący dotychczas tę funkcję. Zgłaszając jego kandydaturę, radna Małgorzata Dudzic-Biskupska podkreślała, że Grzegorz Ganowicz jest osobą potrafiącą jednoczyć, wyciszać emocje i właśnie ktoś taki jest potrzebny w tej roli. Grzegorz Ganowicz radnym jest od 1998 roku, w latach 2002-2005 był wiceprzewodniczącym Rady Miasta, a od 2005 jest jej przewodniczącym. W wyniku głosowania Ganowicz otrzymał 30 głosów poparcia, przy 1 wstrzymującym się i bez głosów sprzeciwu, tym samy został po raz kolejny przewodniczącym RMP. Grzegorz Ganowicz podziękował za tak jednoznaczny wybór. - Przyświeca mi zasada, że gdy przed nami są trudne zadania, to trzeba przede wszystkim znaleźć sposób, jak je rozwiązać, a nie jak się wokół nich pokłócić - podkreślał przewodniczący Rady Miasta. - Mam poczucie, że w wielu sytuacjach udawało mi się tę zasadę wprowadzić w życie, co nie zawsze zjednywało mi sympatyków. Zamierzam nadal być jej wierny.

Wiceprzewodniczącymi Rady Miasta wybrani zostali: Andrzej Rataj - rekomendowany przez klub Koalicji Obywatelskiej (26 głosów za, 0 przeciw, 2 wstrzymujące się), Mateusz Rozmiarek rekomendowany przez klub Prawa i Sprawiedliwości (23 głosy za, 1 przeciw, 4 wstrzymujące się) oraz Łukasz Kapustka - rekomendowany przez kluby Polska 2050 i Lewicy (24 głosy za, 0 przeciw, 4 wstrzymujące się). Łukasz Kapustka w wyniku uzgodnienia między oboma klubami ma sprawować funkcję do połowy kadencji, a później zastąpiony zostanie przez reprezentanta/reprezentantkę klubu Lewicy.

Podczas sesji prezydent Jacek Jaśkowiak przedstawił swoich zastępców powołanych na nową kadencję. Na swoich stanowiskach pozostali z poprzedniej kadencji Jędrzej Solarski, który będzie teraz pierwszym zastępcą oraz Mariusz Wiśniewski. Nową zastępczynią prezydenta została Natalia Weremczuk, która dotychczas kierowała Miejską Pracownią Urbanistyczną. Zastępcą prezydenta nie będzie już Bartosz Guss. Na swoich stanowiskach pozostali: Skarbnik Miasta Piotr Husejko oraz Sekretarz Miasta Stanisław Tamm.

Rada Miasta powołała również Komisję Rewizyjną w składzie: Magdalena Antolczyk, Marcin Ruta, Wojciech Kręglewski, Dorota Bonk-Hammermeister, Adam Szabelski, Ewa Jemielity i Zbigniew Czerwiński. Przewodniczącym Komisji został Zbigniew Czerwiński, a wiceprzewodniczącymi Wojciech Kręglewski i Adam Szabelski. Pozostałe komisje Rada powoła podczas dokończenia sesji w czwartek 9 maja.

*

IX kadencja Rady Miasta Poznania 2024-2029

Przemysław Alexandrowicz, radny od 1994 r. z przerwą na lata 2005-2010, w latach 2002-2005 przewodniczący RMP, w latach 2005-2007 senator RP, w poprzedniej kadencji wiceprzewodniczący RMP.

Magdalena Antolczyk, debiutuje w RMP, absolwentka socjologii UAM, zaangażowana m.in. w tworzenie rankingu szkół przyjaznych LGBTQ+.

Zuzanna Bartel, debiutuje w RMP, absolwentka politologii UAM, aktywistka Grupy Stonewall.

Dorota Bonk-Hammermeister, radna od 2018 r., przewodnicząca Rady Osiedla Wilda.

Wojciech Chudy, radny od 2018 r., w poprzedniej kadencji przew. Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego.

Zbigniew Czerwiński, radny RMP w latach 1994-1998, później radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, w 2024 r. kandydat na prezydenta Poznania

Monika Danelska, radna od 2014 r., w poprzedniej kadencji przewodnicząca Komisji Współpracy Lokalnej.

Małgorzata Dudzic-Biskupska, radna od 2014 r., w poprzedniej kadencji przewodnicząca Komisji Budżetu i Finansów oraz Nadzoru Właścicielskiego, w obecnej kadencji przewodnicząca klubu radnych Koalicji Obywatelskiej

Grzegorz Ganowicz, radny od 1998 r., od 2005 roku przewodniczący RMP, w poprzedniej kadencji reprezentował Poznań w Stowarzyszeniu Gmin i Powiatów Wielkopolski (wiceprzewodniczący) oraz w Związku Miasta Polskich. W obecnej kadencji ponownie wybrany przewodniczącym RMP.

Bartłomiej Ignaszewski, radny w latach 2018-2023, w latach 2020-2023 przew. Komisji Kultury Fizycznej i Turystyki.

Ewa Jemielity, radna od 2012 r., w poprzedniej kadencji przewodnicząca Komisji Rewizyjnej (od 2022 r.).

Grzegorz Jura, radny od 2014 r., w poprzedniej kadencji przewodniczący Komisji Kultury i Nauki.

Łukasz Kapustka, radny od 2018 r., w poprzedniej kadencji przewodniczący Doraźnej Komisji Statutowo-Regulaminowej, w obecnej kadencji wiceprzewodniczący RMP.

Wojciech Kręglewski, radny nieprzerwanie od 1990 r., w poprzedniej kadencji przewodniczący Komisji Transportu i Polityki Mieszkaniowej.

Tomasz Lewandowski, radny w latrach 2006-2016, w latach 2016-2018 zastępca prezydenta Poznania, w latach 2018-2024 prezes ZKZL.

Maria Lisiecka-Pawełczak, radna od 2014 r., w poprzedniej kadencji przewodnicząca Komisji Rodziny, Polityki Społecznej i Zdrowia.

Paweł Matuszak, radny od 2018 r., w poprzedniej kadencji przewodniczący Komisji ds. Studium Miasta Poznania.

Marta Mazurek, radna od 2018 r., w poprzedniej kadencji przewodnicząca Zespołu ds. Polityki Równości i Różnorodności.

Łukasz Mikuła, radny od 2010 r., w poprzedniej kadencji przewodniczący Komisji Polityki Przestrzennej i Rewitalizacji.

Halina Owsianna, radna od 2014 r., w poprzedniej kadencji wiceprzewodnicząca Rady Miasta.

Katarzyna Pampuch, debiutuje w RMP, radna Rady Osiedla Świerczewo.

Przemysław Plewiński, debiutuje w RMP, w 2024 r. kandydat na prezydenta Poznania.

Andrzej Prendtke, debiutuje w RMP, wiceprzewodniczący partii Nowoczesna.

Andrzej Rataj, radny od 2017 r., przewodniczący Rady Osiedla Stare Miasto, w obecnej kadencji wiceprzewodniczący RMP.

Mateusz Rozmiarek, radny od 2014 r., w poprzedniej kadencji przewodniczący Komisji Promocji Miasta i Relacji Zewnętrznych, w obecnej kadencji wiceprzewodniczący RMP.

Marcin Ruta, debiutuje w RMP, związany z sektorem organizacji pozarządowych i edukacji, sekretarz zarządu PO w Poznaniu.

Tomasz Stachowiak, radny od 2017 r., inicjator utworzenie zespołu roboczego dla opiniowania koncepcji i projektu nowego parku na Górczynie.

Marek Sternalski, radny od 2009 r., w poprzedniej kadencji przewodniczący Komisji Oświaty i Wychowania oraz szef klubu radnych KO.

Klaudia Strzelecka, radna od 2014 r., w poprzedniej kadencji przewodnicząca Komisji Rewizyjnej (2018-2022) oraz przewodnicząca klubu radnych PiS (2020-2022).

Adam Szabelski, debiutuje w RMP, historyk, doktor nauk humanistycznych, autor artykułów naukowych i organizator konferencji naukowych.

Sara Szynkowska vel Sęk, radna od 2018 r., szczególnie aktywna w obszarze ochrony środowiska i opieki nad zwierzętami.

Tomasz Wierzbicki, radny w latach 2014-2018, radny Osiedla Świerczewo, inicjator zagospodarowania Szacht i budowy wieży widokowej.

Małgorzata Woźniak, radna od 2014 r., w poprzedniej kadencji przewodnicząca Komisji Komisji Skarg, Wniosków i Petycji.

Ślubowania na radnego nie złożył Mariusz Wiśniewski, ponieważ został Zastępca Prezydenta (jego miejsce w Radzie zajmie osoba, która w wyborach 7 kwietnia uzyskała kolejno największą liczbę głosów). Stanie się tak po przeprowadzeniu procedury przez Komisarza Wyborczego.

oprac. red.